Barış Bıçakçı’dan

Kararan Gümüş Kederi

Coğrafya tutkusu eskiden, dünya haritası
yük vagonları ve uzun kışkırtıcı cümleleri rayların.
Uçma tasarıları, mühendislik bilgisi, rüzgar.
“Kaçsam, yine de sever mi beni annem” telaşı.

Barış Bıçakçı Üzerine Kişisel Bir Not:

80’li yılların ikinci yarısı. Hukuk Fakültesi yılları. Okulla fazla ilgim yok, sanatla dolu geçiyor günler. Elime geçen her şeyi okuyorum, yeni çıkan kitapları takip etmeye çalışıyorum. Tanınmış bir şairin kızı sınıf arkadaşım. Ders aralarında sanattan, edebiyattan konuşuyoruz. Bazen uzuyor sohbetler; sınıfın kapısı kapanıyor, biz konuşmaya devam ediyoruz. Hukuk Fakültesi’nin asık suratlı koridorlarını dayanılır kılıyor bu teneffüs taşması muhabbetler. Bir gün annesinin derlediği bir kitabın prova baskısını getiriyor arkadaşım. El yazısı ile “Barış Bıçakçı” yazmış bölümün başına. “Bu adamı oku” diyor, “ileride iyi şeyler yapacak.” Barış Bıçakçı ileride gerçekten iyi şeyler yapıyor ve ben hala zaman zaman onu tanımamı sağlayan şiirleri okuyorum, o sararmış fotokopi sayfalardan…

One Response to “Barış Bıçakçı’dan”

  1. zeynep özek Says:

    aynı şeyi ben de kendime tekrar edip duruyordum, dün “herkes herkesle dostmuş gibi”ye koşmuştum hatta ilk fırsatta. ayrıca kişisel not’la aynı asık suratlı koridorlarda kitaplarla arkadaşlarımızla yürüyüşümüz geldi aklıma. teşekkürler..

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma
cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.