Turgay Kantürk’ten

‘Otherness’

Çok yazdım, yarı ömrüm başka
Ben’de geçti. Yorgun düştüm, ok
Fırladı yaydan, yaklaştım çok
Yok’a, terkedilince öte-aşka!

Peri Çıkmazı, Bütün Sihirler, 1991-2010 kitabından

2 Responses to “Turgay Kantürk’ten”

 1. hayal kahvem Says:

  Selam L.
  Siz Hasan Ali Toptaş’ın Harfler ve Notalar adlı kitabını bilmiyorum okumuş muydunuz? O kitapta hayatın kısalığı ve uzunluğu konusunda kimi zaman fikir değiştirdiğimizden söz eder. Sahiden bazen hayat sonu gelmeyecek kadar uzun bazan de bir an kadar kısa gelmez mi? Mesela okunacak o kadar çok kitap seyredilecek o kadar çok film, gezilecek o kadar çok yer var ki. Böyle düşününce hayat ne kadar kısa! Hepsini okumaya, seyretmeye, gezmeye ömür yetmeyecek. Mesela kimi yazarlar ve kitapları Hasan Ali Toptaş’ın dediği gibi kara noktamızda kalacak. Biz onları hiç bilmeyeceğiz. Ömrümüz boyunca hiç rast gelmeyeceğiz. Şimdi sizin bloğunuzda hiç adını duymadığım yazarlar ve kitap isimlerini görünce bu kara nokta aklıma geldi işte.

  Turgay Kantürk kara noktamda kalmış olmalı ki ismini ve kitaplarını hiç bilmiyorum. Az önce şahsi bloğuna baktım. Tam benlik oysa kitapları da düşünceleri de.. İlk okuduğum yazısı kitap kaplarıyla ilgiliydi ki ben de çok meraklıyım kitap kaplarına ve kitabın ilkin kabı çarpmalıdır beni. Ama bunu kolay ifade edemem. Bloğuma kaç kere kitap kaplarıyla ilgili yazdım. Hep mahcubiyet içinde yazdım. Hani zarfa değil mazrufa bak derler ya. Ben önce zarfa bakanlardanım:) Yazarın aynı fikri açık yüreklilikle yazması hoşuma gitti. Sonra bu şiir ne değişik… Merak ettim.

  Hasan Ali Toptaş yazısının sonunu şöyle bağlar: “”Ey hayat, bana kör noktamı aydınlatacak bol ışıklı dostlar ver!” Işığınız için teşekkür ederim Hocam.

 2. Ebru Demirci Says:

  Sinir yayıcı birden fazla insanla karşılaştığın ve de yorucu geçen uzuuunca bir günün ardından eve ulaşıp koltuğa yığılır, ne yapsan dinlenemez, sersem halinle kendine gelmeye çalışırsın. Kimi zaman böyledir. Ardından ya sevdiğin biri çat kapı seni ziyarete gelir ya güzel bir haber alırsın ya da işte öyle bir şey olur da sen birdenbire canlanıp kendine gelirsin ya. Bu dizeleri okuyunca böyle hissettim ben de. Turgay Kantürk benim de ismini ilk defa duyduğum bir yazar oysaki. Tanıdık gelen biri olduğundan ya da ezbere bildiğim birkaç mısranın oluşturucusu oluşundan değil yani böyle hissetmem. Galiba sizin paylaşımlarınız bana iyi geliyor.

  Durmak yok; yola devam öyleyse :))

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma