Bazuka

Bazuka

“Bazuka” Murat Uyurkulak‘ın yakın zamanda yayımlanan hikaye kitabı. Son zamanlarda okuduğum en keyifli kitaplardan biri. Uyurkulak’ın dili pek şenlikli. İşte altını çizdiğim bazı bölümler:

“İki ekmek,” dedi Funda, iki ne güzel bir sayıydı. “Bir lira,” dedi Tahir, bir ne güzel bir sayıydı. Beş lira uzattı Funda, lira ne güzel bir paraydı. Kasadaki hazneleri kanştıra kanştıra dört lira bulup uzattı Tahir, kasa ne güzel bir aygıttı. “Teşekkür ederim,” dedi Funda, teşekkür ne güzel bir kelimeydi. “Rica ederim,” dedi Tahir, etmek ne güzel bir fiildi… (ss. 30-31)

Türkiye’de kasıklarında kuş ötenler, ancak zengin iseler kabul görürler. Yoksulların kasıkları kuşlara yasaktır, yoksul kasıklar ancak kasvetle kekeleyebilirler. Bunu her buralı genç gibi gayet iyi bilen Tahir ve Funda, kasıklarındaki kuşları kovalayıp ertesi gün tek göz evi terk ettiler. (s. 32)

Bembeyaz memelerin birleştiği çatal, beni içine çekip yutacak bir kör kuyuydu sanki. Başım dönüyor, vücudum ürperiyor, kasıklarımın arasına tuhaf bir sıcaklık yayılıyordu. Gözlerimi indirip önüme baktığımda, zekerimin beni takip etmem gereken istikamete davet edercesine doğrulduğunu gördüm. (s. 66)

Hele şuna bir bakın:

Yukarı kattan inen varlık bir insan değil, âlemlerin mimarına şükür, aynı mimarın istikrarsız imalatına sitem sebebiydi. (s. 89)

Fantastiğin ölçülü ama ustaca kullanımı da ayrıca not edilmeli. Örnek mi:

Caddenin iki yanındaki dükkânlar, kapalı kapılar ve örtük perdelerin ardındaki mezar evlerine varmadan önce alışveriş yapma derdindeki kasabalılarla doluydu. Perukçudan sol elinde küçük bir paketle çıkan genç bir kadın gördüler, diğer elinde bir samuray kılıcı vardı. Baklavacıdan çıkan çok şişman bir adam, omzuna bir güvercin konunca ağlayarak yere diz çöktü ve süslü paketi adeta parçalayıp baklavaları art arda ağzına tıkmaya koyuldu. İhtiyar bir köpek gördüler sonra, kasabadaki yegâne seks shop’tan çıkan; kulaklarının arasında, başının tam üstünde yani, Bağdat şehrinin miniminnacık bir maketini taşıyordu…
Yok, böyle olmadı. Dolunayın önünden bir bulut gelip geçti sadece. (s. 56)

Murat Uyurkulak (2011), Bazuka, Metis, İstanbul.

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma