Kelebeğin Rüyası

Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip (Uslu) isimlerine ilk kez yıllar önce Oktay Akbal’ın Şair Dostlarım (Yılmaz Yayınları, 1990) kitabında rastlamıştım. O zaman Akbal’ın her bir bölümde tek bir şaire yer verirken neden Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip için tek bir başlık açtığını pek anlayamamıştım. Kelebeğin Rüyası’nı izlerken zihnime yıllar önce takılan bu soru net bir biçimde cevaplanmış oldu: Binbir sıkıntı içinde yaşama tutunmaya çalışan bu iki şair sadece bir kenti değil ortak bir hayali paylaşmışlar. Dostluğun ötesinde bir yazgı… En azından Yılmaz Erdoğan yazıp yönettiği ve Behçet Necatigil’i oynadığı bu filmde bu iki şairin hikayesini böyle anlatmış.

Arka planda 1930’lu, 40’lı yılların Türkiyesi; bir yanda cumhuriyet baloları, diğer yanda yokluk, yoksunluk… Bir yanda madenlerde zorla çalıştırılan köylüler, diğer yanda seçkinlerin ışıltılı yaşamı… Ve her şeye rağmen aşk ve şiir… Veremli iki şairin şiirle birbirlerine ve yaşama tutunmaları ve nihayetinde aşkın peşine düşmeleri. Filmin genelinde döneme dair sosyal ve siyasal unsurlar dengeli bir biçimde hikayeye yerleştirilmiş ama filmin ana ekseninde şiir ve aşk var. Yılmaz Erdoğan iyi bir hikaye anlatıcısı, buna kuşku yok ama galiba benim için her şeyin ötesinde bir şair. Hem de iyi bir şair. Bu filmde; hikayeden karakterlere, diyaloglardan mekanlara, şiiri baş köşeye oturtmuş, hatta sanki şiire gönül borcunu ödemek istemiş. Çok da iyi etmiş…

Şöyle diyordu Oktay Akbal, Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip’i anlatırken:

Çok zaman her insan gibi hayattan, dünyadan, yaşamaktan usandığım umutsuz kapkara anlarımda Tayyip’le Onur’un her şeye rağmen kırılmayan, yaşamaya, hayata karşı duydukları derin sevgiyi hatırlayıp kendimi avuttuğum oluyordu. (s. 92)

Nicedir hayatın içinde kenara itilen şiiri ne kadar çok hatırlarsak o kadar iyi…

Semih Poroy’un Rüştü Onur-Muzaffer Tayyip bölümü için hazırladığı illüstrasyon

Oktay Akbal’ın Şair Dostlarım kitabının kapağı. Portre karikatürleri Semih Poroy’a ait.

Kelebeğin Rüyası filminin afişi

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma