Çizgi Roman ve Müzik-II

Çizgi roman ve müzik arasındaki ilişkiden söz ederken bir dönem yayımlanan serileri de hatırlamamız gerekir1. Bu bağlamda listenin başında 1990’lı yıllarda Revolutionary Comics tarafından yayımlanan Rock ‘N’ Roll Comics 2 yer alıyor.

Rock ‘n’ Roll Comics, Queen

Yayıncı Todd Loren tarafından tasarlanan seri pop ve rock yıldızlarının çizgili biyografilerini içeriyordu. Seri 1992 yılında Todd Loren’in bir cinayete kurban gitmesinin ardından da sürdü. Bu arada yayınevi Pink Floyd Experience gibi Rock ‘N’ Roll Comics serisiden ayrı projeleri de hayata geçirdi. Pink Floyd Experience’dan örnek bir sayfayı ekliyorum.

Pink Floyd Experience, Kapak

Pink Floyd Experience, Örnek Sayfa

Rock ‘N’ Roll Comics’de biyografileri yer alan bazı yıldızlar seriyi desteklerken bazıları kendilerinden izinsiz biyografilerinin yayınlanmasına tepki gösterdi ve işi yayınevi hakkında dava açmaya kadar götürdü. Çizgileri ve hikayeleri mainstream çizgi roman standartlarına göre birinci sınıf olmasa da nihayetinde (yukarıda sözünü ettiğim diğer projelerin yanında) Rock ‘N’ Roll Comics toplam 65 sayı yayımlandı ve Revolutionary Comics kendi alanında bir başarıya imza attı. Bu konuda 2005 yılında Ilko Davidov tarafından Unauthorized and Proud of It: Todd Loren’s Rock ‘n’ Roll Comics3 ismiyle bir belgesel çekildi.

Revolutionary Comics’in açtığı yoldan başka yayınevleri de4 müzik üzerinden çizgi romanlar üretmeyi denediler ancak hiçbiri Revolutionary Comics kadar uzun soluklu ve çok okunur olamadı.

Marvel Music, Alice Cooper

DİPNOTLAR ve LİNKLER

  1. Bu konuda kapsamlı bilgi için şu siteye bakınız: Depth of Field
  2. Bkz. Rock ‘N’ Roll Comics Tribute
  3. Belgesele ilişkin bilgiler için bkz. IMDB
  4. Örneğin tanınmış çizgi roman yayınevi Marvel, 1990’lı yılların ortalarında Marvel Music başlığıyla bir seri yayımladı

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma