Summer Blonde

Adrian Tomine (Edriyın Tomina okunuyor) 1974 doğumlu Japon kökenli Amerikalı genç bir çizer. Önce kendisi, sonra seçkin çizgi roman yayınevi olan Drawn & Quarterly tarafından yayımlanan Optic Nerve serisi (1995-2011 arası toplam 12 sayı) ve New Yorker dergisine yaptığı kapak çizimleriyle tanınıyor.

Tomine’nın Summer Blonde kitabını okuyorum. Kitap Tomine’nın daha önce Optic Nerve serisinde yayımlanmış dört hikayesini içeriyor: “Alter Ego” (yaratıcılık krizine giren genç bir yazarın eski aşkının peşine düşmesi ve eski aşkının ergen kız kardeşine vurulmasının hikayesi), “Summer Blonde” (üç erkeğin arasında kalan güzel bir kadının hikayesi), “Hawaiian Getaway” (sosyal ilişki kurmakta zorlanan ve işsiz kaldıktan sonra iç dengeleri iyice bozulan bir kadının hikayesi) ve “Bomb Scare” (günümüz Amerikan gençliğine dair keskin gözlemlerle çerçevesi çizilen, utangaç ve büyük ihtimalle gizli eşcinsel bir kolej öğrencisinin hikayesi).

Tomine şaşırtıcı ya da merak uyandırıcı hikayelerden çok “insanlık durumları”nı anlatıyor. Genellikle büyük kent insanlarına dair durumlar bunlar. Çoğu zaman hikayelerinin sonunu açık bırakıyor. Sade, berrak ve realistik ayrıntılar içeren çizgisi ve sürükleyici hikaye anlatım tekniğiyle çağdaş çizer Daniel Clowes’dan etkilendiği anlaşılıyor. Kendisi (belki Daniel Clowes’dan daha fazla) Jaime Hernandez’den etkilendiğini söylüyor.

Diyaloglar ve panel metinleri özellikle dikkate değer; sanki usta bir edebiyatçının kaleminden çıkmış gibi. Tomine’nın bu konudaki ustalığında UC Berkeley’nin İngiliz Edebiyatı bölümünde okumuş olmasının etkisi olsa gerek.

Tomine’nın tüm hikayelerini Türkiyeli okuyucu sevmeyebilir ama fikrimce özenli bir seçimle oluşturulacak derleme bir kitap gün geçtikçe sayıları artan grafik roman kitapları arasında özel bir okuyucu kitlesinin ilgisini mutlaka çekecektir.

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma