Ersin Karabulut

Ersin Karabulut mizah ve çizgi roman dergilerinde genç yaşta çizmeye başlamış, kısa zamanda ustalık seviyesine ulaşmış bir çizer. Benim gözümde Ersin Karabulut’u asıl farklı kılan ise uluslararası örnekler bağlamında çizgi roman sanatındaki güncel gelişmeleri takip ediyor olması. Özellikle dünyada grafik roman yükselirken bizim çizerler bu akımın dışında kalmış gibi görünüyor; Ersin Karabulut bu anlamda bir istisna. Karabulut daha önce Sevgili Günlük’te grafik romanın kendine özgü çizgi ve anlatım dilini büyük ölçüde kavradığını ve ustaca kullanabildiğini göstermişti. Şimdi Amatör’de bu alandaki ustalığını pekiştiriyor. Amatör popüler mizah dergilerinde karikatür çizmek isteyen bir gencin, Yalçın’ın hikayesi. Karabulut bir yandan Yalçın’ın “coming of age” sancılarını anlatırken bir yandan da satır aralarına günümüz gençliğine dair çarpıcı ayrıntıları not düşüyor. Ancak fikrimce hikayeyi asıl farklı kılan Karabulut’un kendisinin de içinde bulunduğu günümüz mizah dünyasını tiye alması.

Sosyal medyada görebildiğim kadarıyla Ersin Karabulut hayranlarının bu hikayeye dair hisleri karışık; çok beğenen de var, hiç beğenmeyen de. Olabilir. Bence Karabulut ustalık seviyesine ulaşmış bir sanatçı ne yapması gerekiyorsa onu yapıyor; yeni şeyler deniyor ve her seferinde çıtayı bir öncekinden daha yükseğe koyuyor. Umarım grafik roman çizmekten hiç vazgeçmez.

Ersin Karabulut, Sevgili Günlük, Mürekkep, İstanbul, 2009.
Ersin Karabulut, Amatör, Mürekkep, İstanbul, 2012.

One Response to “Ersin Karabulut”

  1. Amatör – Ersin Karabulut Says:

    […] bir tespit var. Aynı şekilde, Ersin Karabulut ile ilgili kısa bir yazının bulunduğu başka bir Web sitesi‘nde, şöyle bir cümle kullanmış: Benim gözümde Ersin Karabulut’u asıl farklı kılan […]

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma