Küyerelleşme

“Kültürel melezleşme, küreselleşme sürecinde kültürlerin karışımını ve heterojenliğini içerir. Bu bağlamda “küyerelleşme” (glocalization), kültürel melezleşmenin özüne inen ve küreselleşmeyle ilgili birçok çağdaş teorisyenin küresel süreçlerin asli niteliği olarak gördüğü bir kavramdır. Küyerelleşme, küresel ve yerel olanın, farklı coğrafi alanlarda benzersiz sonuçlar doğuracak şekilde birbirinin içine girmesi olarak tanımlanabilir… Diyalektik bağlamda, küreselleşmeyi tez olarak kabul edersek, yerelleşme antitezdir. Küyerelleşme (glokalleşme) ise sentezi oluşturmaktadır.”

Örnekse: “…Thai boksu yapan Faslı kadınları izlemek üzere Amsterdam’a giden Ugandalı turistler; Suudi Arabistanlı bir şahsın sahip olduğu Londra’daki bir kulüpte çalışan Güney Amerikalı bir orkestranın çaldığı Asya rap müziğini dinleyen Arjantinliler…”

Vehbi Bayhan, “Postmodern Melez Kimlik Örüntüleri: ‘Gündüz Puritan, Gece Playboy'”, Sosyologca, Temmuz-Aralık 2012, Sayı 4, ss.107-118; alıntı: s. 109.

Ve tabii çok daha güncel ve bizden bir örnek; 1 Mayıs 2012 gösterilerinde adını duyuran “Antikapitalist Müslüman Gençler”

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma