El-Yüz

Abidin Dino, El, El çizimi

Arif Dino, Yüz, Abidin Dino Portresi

Norgunk Yayınları’ndan çıkan lüks baskılı, karton kutu içinde sunulan ikili kitap setine bakıyorum. İstanbul’da bir kitapçıda gezinirken gözüme ilişmişti: Abidin Dino, El; Arif Dino, Yüz. Daha önce Galeri Nev‘de düzenlenen sergi dolayısıyla hazırlanan kitapların yeni baskıları.

Ne güzeldir Abidin Dino’nun elleri. Bazen kendi elleri gibi ince ve zarif, bazen emekçilerin elleri gibi nasırlı ve büyük. Onun çizdiği ellere bakınca o ellerin sahipleri canlanıverir zihninizde. Fikrimce Abidin Dino Türk resminde grafik tatları en billurlaşmış biçimiyle üslubuna katabilen sanatçılardan biri, belki de bu anlamda en başarılısı. Dino’nun bu üslubunun oluşmasında başından beri karikatüre yakın olması etkili olmuştur mutlaka. Belli aralıklarla Abidin Dino’nun kütüphanemdeki kitaplarını karıştırır, her bir resmine, desenine uzun uzun bakarım.

Arif Dino, Abidin’in ağabeyi, kardeşi kadar tanınmaz belki ama en az kardeşi kadar yetenekli ve çok yönlü bir sanatçı, aydın. Arif de Abidin gibi iyi çizer ama dahası var. Abidin Arif’i şöyle anlatıyor:

Arif, malum, bunca bol konuları ele alıyor ki, bir Buda heykelinin kolları yetmez hepsini kaldırmaya. Nasılsa yetişiyor hepsine ve sıra ile: Antropoloji, sosyoloji, fizikle uğraşıyor. Yan uğraş olarak: pedagoji, teorik mimari, psikiyatri, aşçılık, fotoğraf, boks var. Nasıl sezinliyorsa o yılların ileri atılımlarını? Le Corbusier’yi, Mayakovski’yi, Piaget’yi örneğin? Müzik alanı annemin piyanosuyla sınırlı kalmıyordu. Biraz kolay tarafından da olsa, bütün genç kuşak (önderliğini Ekrem Reşit Rey üstlenmişti) operet uzmanı… Arif’in arkadaşları arasında Şamil’ler (Şeyh Şamil’in torunları), Vâsi Salih (Çat Efendi), Reşit Bey’in çocukları, Ekrem, Cemal, Samise; Reşit paşaların çocukları Salih, Ulviye. Ve hınzır, zeki bir öğrenci, kekeme, adı Nurullah (sonradan Ataç); İ. Galip, aktör olacak.

A’dan Z’ye Abidin Dino, Derleme ve Metin: Zeynep Avcı, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, 2000, s. 93.

Beni hep etkilemiştir böyle çok kola ayrılmış dereler…

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma