Burası Ankara

Kent kültürü deyim yerindeyse sosyolojik anlamda gündelik yaşamın (everyday life) çeperi. Gündelik yaşama ilişkin çalışmaları zihnimde daha iyi konumlandırabilmek için kent kültürüne (bir şekilde) katkıda bulunabilecek kitapların peşine düşüyorum.

Kurthan Fişek’in Burası Ankara isimli kitabını da bu düşüncelerle alıp okudum. Kitabın yukarıda sözünü ettiğim merakımı tatmin etmekten uzak olduğunu söylemeliyim. Kitap Fişek’in bir gazetenin Ankara eki için kaleme aldığı ve “Yurt Ansiklopedisi” gibi başka kaynaklardan derlediği veya doğrudan aktardığı bilgileri içeren kısa yazılardan oluşuyor. Yine de Ankara’ya ilişkin bir kaç ilginç ayrıntı öğrendim bu kitaptan, aktarıyorum:

Gaziosmanpaşa’nın eski ismi “14 Mayıs Evleri” imiş. 14 Mayıs 1950 Demokrat Parti’nin (DP) genel seçimleri kazanıp iktidara geldiği tarih. DP milletvekilleri bu mahallede ev yaptırmaya başlamışlar ve mahallenin ismi 14 Mayıs Evleri olmuş. Derken 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesi ve DP’nin siyasal hayattan tasfiyesi. O günlerde 27 Mayıs’ın simgesi Gaziosmanpaşa Marşı’nın değiştirilmiş şekli yankılanıyormuş sokaklarda: “Olur mu böyle olur mu? Kardeş kardeşi vurur mu? Kahrolası diktatörler bu dünya size kalır mı?” Sonrasında 14 Mayıs Evleri’nin ismi Gaziosmanpaşa Mahallesi olarak değiştirilmiş.

Eski Konservatuvar Cebeci-Mamak hattında, Cebeci Asri Mezarlığı’na yakın bir yerdeymiş. Sonra “Sanatçılar fazla frapan giyiniyorlar” gerekçesiyle binayı Mamak Belediyesi’ne tahsis etmişler. Konservatuvar ise İlahiyat Fakültesi’nin yanına taşınmış.

Bu durum hala geçerli mi bilmiyorum ama Burası Ankara kitabından Ankara’ya dair son bir ilginç ayrıntı: Kurthan Fişek Ankara’da cenaze namazlarının kılındığı üç camiden söz ediyor; Hacıbayram, Kocatepe ve Maltepe. Şöyle diyor Fişek:

Hacıbayram dindar gelenektir.
Kocatepe protokoldür.
Maltepe laiktir.
Ama, hepsinin ortak özelliği vardır.
Oradan mezarlığa gidilir. (s. 177)

Kurthan Fişek, Burası Ankara, Phoenix Yayınevi, 2. Baskı, Ankara, 2012.

One Response to “Burası Ankara”

  1. Gizem Zahir Says:

    Bir gündelik yaşam rehberi değil ama; Ankara’nın sadece Ankara olduğu için İfade ettiği anlamı, o hislenimi anlatan, ‘seninleyken Ankara!…’ dedirtecek bir kitap olsa.. Hiç de fena olmazdı.. Ama yine de en güzeli Ankara’ya dair çok ufak ve şaşırtan notlar bulabilmek.. Teşekkürler..

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma