Fantastic Life

İşler, güçler; uzun zamandır iş-dışı bir şeyler okumaya vakit bulamıyordum. En çok da grafik romanlardan ayrı kalmak beni üzüyordu. Fantastic Life ile geri döndüm grafik roman okumalarıma.

Fantastic Life’ın çizeri Amerika’da yaşayan Kanadalı çizer Kevin Mutch (Blurred Books, 2011). Grafik roman, alkol ve uyuşturucu sarmalında kaybolmuş sanat öğrencisi Adam’ın hikayesini anlatıyor. Adam’ın hikayesi ile çizerin yaşamının büyük ölçüde otobiyografik paralellikler taşıdığı anlaşılıyor.

Adam’ın gerçekler ve hayaller arasına sıkışmış dünyasında; zaman zaman görünüp kaybolan zombiler, saplantılı bir biçimde arzuladığı Anna ve her şeyin ötesinde hayatın anlamına dair sorgulamaları ve arayışları var. Arka planda ise; punk müzik, sanat öğrencileri, çılgın ev partileri ve kayıp kuşağın çocukları… Bence grafik romanın en ilginç yanlarından biri, felsefe öğrencisi olan Anna ile Adam’ın “felsefi” diyalogları. Mutch varoluşa ilişkin derin tartışmaları çok ustaca bu diyolagların içine yerleştirmiş.

Kevin Mutch’un öyle ahım şahım bir deseni olduğu söylenemez ama derdini iyi anlatıyor. Senaryo, kurgu ve sayfa tasarımındaki ustalığı, desenin yetersiz kaldığı yerlerde grafik romanı kurtarıyor. Mutch, Charles Burns ve Daniel Clowes gibi yeni kuşağın özgün grafik romancılarının izinden gidiyor gibi, belki onların daha genci ve daha ele avuca sığmazı.  Fantastic Life’ın konusunun uzaktan, daha önce söz ettiğim, Jonathan Ames’in yazdığı, Dean Haspiel’in çizdiği The Alcoholic‘i çağrıştırdığını da eklemeliyim.

Buraya beni en çok etkileyen sahnelerden birini aktarıyorum. Adam ve arkadaşları (hayal mi gerçek mi belli olmayan bir ortamda) sanat sınıfında ödev sunuşu yapmaktadırlar. Adam’ın arkadaşı Simon şöyle der: “Gördüğünüz gibi, benim sunuşum bir performans biçiminde olacak… Günümüzde sanat tabii ki fikirlere dair olmalı, bu yüzden ben eserime “beyin resmi” ismini vereceğim… Şimdi, bana kalırsa buradaki temel problem beyinsel. Kavramsal sanatta eksik olan bu… Cesaret!… Benim amacım bu ikisini birleştiren bir resim yapmak !”

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma