Bourdieu ve Plastik Palmiyeler

Plastik Palmiyeler

Pierre Bourdieu, “Ayrım” (Distinction) isimli artık klasikleşmiş kitabında, beğeninin (taste) erken yaşlarda; toplumsal, ekonomik, eğitimsel kapitalin şekillendirdiği sınıfsal statü tarafından belirlendiğini söyler. Buna göre, kişinin estetik eğilimleri toplumsal statüsüne bağlı olarak gelişir ve gündelik yaşamda yaptığı tercihlerle pekişir.

Bourdieu; toplumsal, ekonomik, eğitimsel kapital birlikte düşünüldüğünde; beğeni açısından asıl belirleyici olanın toplumsal kapital olduğu sonucuna varır. Bir başka ifadeyle, kişinin beğenisi toplumsal kökenine göre farklılık gösterir ve özellikle aile içinde öğrenilerek kuşaktan kuşağa aktarılır.

Düşünüyorum; acaba bu kavramsal çerçeve, bozkır kentlerinde bulvarlara dikilen plastik palmiye ağaçlarını; Yenimahalle, Keçiören, Sincan’daki apartmanların, lüks dış cephe kaplama desenlerini; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin her köşebaşında karşımıza çıkan sevimsiz yeni kedi logosunu açıklamak için bize yardımcı olabilir mi? Nihayetinde, bu kuramsal bakış açısı, zevkin veya zevksizliğin okumakla veya zengin olmakla bir ilgisi olmadığını bize tekrar hatırlatabilir mi?

Pierre Bourdieu (1984), Distinction: A Social Critique of the Judgement of Taste, London, Routledge.

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma