Bourdieu ve Plastik Palmiyeler

Plastik Palmiyeler

Pierre Bourdieu, “Ayrım” (Distinction) isimli artık klasikleşmiş kitabında, beğeninin (taste) erken yaşlarda; toplumsal, ekonomik, eğitimsel kapitalin şekillendirdiği sınıfsal statü tarafından belirlendiğini söyler. Buna göre, kişinin estetik eğilimleri toplumsal statüsüne bağlı olarak gelişir ve gündelik yaşamda yaptığı tercihlerle pekişir.

Bourdieu; toplumsal, ekonomik, eğitimsel kapital birlikte düşünüldüğünde; beğeni açısından asıl belirleyici olanın toplumsal kapital olduğu sonucuna varır. Bir başka ifadeyle, kişinin beğenisi toplumsal kökenine göre farklılık gösterir ve özellikle aile içinde öğrenilerek kuşaktan kuşağa aktarılır.

Düşünüyorum; acaba bu kavramsal çerçeve, bozkır kentlerinde bulvarlara dikilen plastik palmiye ağaçlarını; Yenimahalle, Keçiören, Sincan’daki apartmanların, lüks dış cephe kaplama desenlerini; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin her köşebaşında karşımıza çıkan sevimsiz yeni kedi logosunu açıklamak için bize yardımcı olabilir mi? Nihayetinde, bu kuramsal bakış açısı, zevkin veya zevksizliğin okumakla veya zengin olmakla bir ilgisi olmadığını bize tekrar hatırlatabilir mi?

Pierre Bourdieu (1984), Distinction: A Social Critique of the Judgement of Taste, London, Routledge.

Yorum yaz

İsmiyle Müsemma
cami halıları
mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.